Eden of The East

Uzun zamandır animeler üzerine bir şeyler yazmıyordum. Aslında uzun zamandır eskisi gibi anime seyredemiyorum, seyrettiklerim üzerine de birşeyler yazmaya üşeniyorum. Evet aslında temel neden sanıyorum üşeniyor olmak :)

Peki uzun aradan sonra neden yazmaya karar verdim. Eden of The East – Doğunun Cenneti  – son bir yıl içinde seyrettiğim, çizim, anlatım, hikaye, müzik gibi bir çok konuda en başarılı anime.

eote4

Hikayenin yazarı ve dizinin yönetmeni, Kenji Kamiyama, Ghost in The Shell – Stand Alone Complex serisinin de yönetmeni; karakterlerin yaratıcısı ise Chika Umino, pek beğendiğim bir başka serinin Honey and Clover‘ın yaratıcısı; açılış müziği Oasis’ten Falling Down…

Kısaca hikayeden bahsedecek olursak, yakın gelecekte Japon’ya ekonomik ve kültürel olarak daha fazla sorunlarla karşılaşmaya başlayacaktır. Kahramanımız Akira Takizawa ise kendini, hafızası silinmiş, çıplak, bir elinde telefon diğer elinde silahla Saki Morimi karşısında bulur…

eote01

Bilim kurgu, aksiyon ve drama öğeleri içeren anime 11 bölümden oluşuyor. Ayrıca televizyon serisinin devamı olarak iki tane de film hazırlanıyor. Anime hakkında daha fazla bilgi ve trailer için aşağıdaki adreslere bakabilirsiniz.