Ekonomik Krize Çözüm : Özgür Yazılım

Hepimizin malumu ekonomik kriz kapıda. Şirketler kemer sıkma politikalarına başladılar. Bir sürü blogda krizin olası etkileri ve bunlarla nasıl baş edilir yazısı yayınlanıyor.

TechCrunch iki haftadır web 2.0 şirketlerinin durumları ve aldıkları önlemler üzerine yazılar yayınlıyor. Aynı şekilde webrazzi‘de krizin genelde internet sektörü özelde ise Türkiye internet sektörü üzerine etkisini incelemiş…

Krizle baş etme konusunda en ilginç yaklaşımlardan birini startupların piri Paul Graham sunuyor :”If nuclear winter really is here, it may be safer to be a cockroach – Eğer nükleer kış geldiyse, en güvenlisi hamam böceği olmaktır”. Yeni bir iş başlatmak ( startup ) için en uygun zamanın kötü ekonomiler olduğunu söylediği makalesinde küçük ve masrafları az olan bir işletmenin kötü ekonomilerde hayatta kalma şansının diğerlerinden daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Kısaca herkesin söylediği : Maliyetlerinizi ne kadar düşürürseniz nakit problemleri ile o kadar az uğraşırsınız, dolayısı ile kriz süresince yaşarsınız.

İşte tamda bu noktada özgür yazılım işletmelere büyük olanaklar sunmakta. Sahipli yazılımların binlerce dolara mal olduğu bir ortamda bilişim ihtiyaçlarını özgür yazılım çözümleri ile giderip, bir yandan maliyetleri düşürürken bir yanda da teknolojik olarak rakiplerin önüne geçilebilir.

Bu konuda özgür yazılım avantajlarını anlatan örneğin şu makaleye ya da şu blog‘a bakılabilir. Ayrıca özgür yazılım alternatifleri için bu sayfaya, Türkiye’de geliştirilen özgür yazılımlar için ise bu sayfaya bakılabilir.

Umarım bu krizi kazasız belasız atlatmanın ötesine geçip daha da güçlenerek çıkarız.