Halo Jones

The Balad of Halo Jones, İngiliz çizgi roman yazarı Alan Moore tarafından yazılmış ve Ian Gibson tarafından çizilmiş ve 1980’lerin başında 2000 A.D. dergisinde yayınlanmış bir seri bilim kurgu hikaye. Bu hikayelerin baş aktörü Halo Jones, çizgi romanların genelinin aksine bir kahraman, hatta bir anti ya da zoraki kahraman değil oldukça sıradan zoru gördüğünde kaçan biridir, en azından başlarda öyledir.

Halo Jones

Gelecekte geçen bu hikayede ekonomik ve teknolojik yapı nedeniyle işsiz insanlar bir çeşit getto olan Hoop’lara toplanmış ve devlet tarafından bakılmakta fakat bir iş bulmadıkları taktirde buralardan dışarı çıkışlarına izin verilmemektedir. Hoop’da yaşayıp bir iş bulabilen de yoktur. Bu umutsuzluk nedeniyle Hoop’larda şiddet ve suç artmış, önlemler yetersiz kalmıştır. Halo Jones bütün bu olayların kıyısında kendi halinde arkadaşlarıyla birlike sessiz bir yaşam sürmeye çalışmaktadır. Fakat bir gün arkadaşlarından birinin öldürülmesi, kardeşinin de Hoop’da yaygın bir bağımlılık türüne kapılıp dünyadan uzaklaşması sonucu gitmeye karar verir. Nereye gideceği önemli değildir sadece gitmek yeterlidir.

Alan Moore’un söylediğine göre Halo Jones için düşündüğü kişilik ve özellikler bir kahraman yerine ortalama hatta altı bir insan. Çevresinde yaşanan tüm şiddet ve karmaşanın uzağında bir kişilik. Fakat hikaye geliştikçe ve tabi yayınlandıkça okuyucunun istek ve tepkilerine göre Halo’da bir parça kahramanlık belirtileri göstermek durumunda kalmış. Hikayenin sonunda bir asker olarak diğer çizgi ramon kahramanlarını aratmıyacak maceralara da atılmakta.

Sonuç olarak, iyi ve kötünün savaşını klişe kahraman ve kötü adamlar ile anlatan Amerikan çizgi romanlarından sıkılmış biri olarak okunmasını kesinlikle tavsiye edeceğim üç ciltlik bir seri.