“İnci Gibi Dişler” ve “Kitab-ı Duvduvani”

Bu yazı Jules Verne yazı ilan etmiş ama kendime başka kitaplar konusunda da ayrıcalık tanımıştım :) Şimdi o ayrıcalıklı kitaplardan ikisinden bahsetmek istiyorum.

incigibidislerİnci Gibi Dişler“, Zadie Smith’in ilk romanı. Kitabın arkasında yazdığına göre kitap daha bitmeden 80 sayfalık müsveddesini götürdüğü yayıncıdan 250.000 paund avans almayı başarmış. Londra’da yaşayan farklı milletlerden, dinlerden ve kuşaklardan kişilerin, göçmenlik, doğu-batı arasında kültürel farklılıklar, dönüşüm ve çatışmalarını sürükleyici bir dille anlatıyor. Tavsiye ederim.

Kitabı okurken, şu anda Londra’da yaşayan kuzenim, acaba bu kitapta anlatılanlar konsunda ne yorum yapar, diye geçti.  Kendisine buradan selam ederim :)

Kitaptan buraya aklımda kaldığı kadarıyla bir de özlü söz alayım :

“Bir erkek sarıldığı kadının yaşındadır!”

***

kitabiduvduvaniKitab-ı Duvduvani” ise Yusuf Hakan Erdem’in romanı. Bir süredir kitapçı raflarında elime alıp alıp bırakıyordum. Pişmanım. İlk seferinde alıp okumalıymışım. Kitaplar, yazarlar, yayın evleri, Osmanlı Tarihi üzerine harika bir “uydurukçuluk” örneği. Çeşitli göndermeler ile kendi kendini anlatan ve hatta kendi kendiyle eğlenen şahane bir kitap.

Kitabın dili Osmanlıca kelimeler ile ağırlaşıyor gibi gelse de ihtiyaç duyanlar için arkasında bir sözlük mevcut. Hatta bir kişi sözlüğü, yayın listesi ve 1. baskı için yorumlar kısmı da var. Kimler ne demiş kısmında kitaptan alıntılar olduğu kadar kitabın içeriğine çok uygun olarak ekşi sözlükten de alıntı var.

Bu arada ben de ekşiden bir yorum nakledeyim buraya :

“Bir kediden kaç bardak çay çıkar acaba?”