İznik Gezisi

Yılın son güzel havalarını fırsat bilip Pazar günü bir süredir planladığımız İznik gezisine gittik. Aslında planları Seyman’la yapmaya başlamıştık ama onun işi çıkınca Serkan’la birlikte gittik. Pazar sabahı 9:30 Pendik-Yalova feribotu ile Yalavo’ya geçip, oradan Orhangazi ve gölün çevresinde ağır tempo bir tur attık.

iznik1

İznik içerisinde müzeleri dolaştık, yapılara baktık. Fakat fotoğraftan sorumlu bakanımız İznik içinde hiç fotoğraf çekmemiş, sanırım o sırada aç olmamızdan kaynaklı :) İznik içinde çok oyalanmayıp yola devam ettik ve gölün kıyısında bir ağaç altında piknik yaptık…

Geri dönüş sırasında panladığımızdan biraz daha erken döndüğümüzü fark edince yol kenarında bir benzinciye Termal yolunu sordum o da “biraz ileriden orman içinden bir yol gidiyor, yol güzel, asfalt” diyince daldık abinin söylediği yola. Galiba abi en son beş sene önce geçmiş o yoldan :) Asfalt denilen yol mıcır ile karışık toprak gibiydi. ( Sanırım Serkan benle bir daha yola çıkmaz :) )

iznik2

O kötü yoldan sonra Termal içini görmeden Yalova’ya devam ettik. 17:30 feribotunu yakalayalım diye fakat feribot doluymuş. saat 19:00’a kadar deniz kenarında bir çay bahçesinde pinekledik. Sanırım yolun en sıkıcı yanıda feribotla geri dönüş süresiydi.

200 KM civarında süren yol, günü birlik geziler için Şile-Ağva’dan sıkılanlara ideal bir yol olabilir.