Jules Verne Yazı

2010 yazını kendim için Jules Verne yazı ilan ediyorum. Tabii ki araya başka kitaplar karışacaktır ama bu yaz genel olarak Jules Verne romanları okuyacağım.

julesverne

Benim bilim-kurgu romanlara merakımı tetikleyen yazardır Jules Verne. Aradan geçen onca zamana karşın (1850’den bu yana ) yazmış oldukları, kurguladığı yolculuklar, aletler hala güncelliğini yitirmemiş olan bu bilim falcısının benim için çok önemli bir yeri vardır. Onun romanları ile dünyanın çevresinde, altında, üstünde, denizlerinde hatta Ay’ın çevresinde yolculuklar yaptım. Bu yolculukların bir kısmını önümde harita ile anlatılan mekanları bir bir bulup, aralarında ki mesafeleri ölçerek gerçekten yapılabilir olduklarını teyit edip, bir gün bende yapacağım diye düşleyerek gerçekleştirdim.

Bir süredir İthaki ve Tübitak Jules Verne romanlarını tam çeviriler ile yeniden yayınlamaya başlamışlardı ve ben biraz uzak duruyordum. Bunun nedeni ise, başladım mı hepsini okumadan bırakamayacağımı düşünmemdi. İşte o zaman gedi. 25 yıl sonra “Dünyanın Merkezine Seyehat”i yeniden okumaya başlayarak ve en az 25 yıl önce aldığım keyfi alarak Jules Verne yazına başladım.

Not: Bu yaza sponsor olan Kadir ve olacak olan diğer arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim

Not : Görsel bembi‘nin blogundan