Korsan Değil “Fikir Hırsızı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda değişiklik yapılarak İnternet üzerinden müzik, film, kitap ve benzeri şeyleri indirenlerinde ceza almasını sağlamak için çalışma başlatmış. Bu denetimi yapabilmek için de internet servis sağlayıcıları ile birlikte çalışacaklarmış.

Her köşe başında kurulan tezgahlarda kitap, cd, dvd satan arkadaşlar hiç bir sorun ile karşılaşmadan bu işi yaparken, bunun için bildiğim kadarıyla yasal düzenlemeler zaten var, onlarla mücadele etmek yerine, internetten akan tarfiği denetleyecekler. Bu denetim sırasında da müzik mi yoksa sevilinizden gelen e-postanızı mı indirdiğiniz fark etmeyecek, dinleyecekler. Ayrıca indirdiğiniz müziğin yasal mı yoksa yasa dışımı olduğunu bir çırpıda anlayacaklar. Bu arada, haberden eğer yanlış okumadıysam,  yapılan operasyonda makinenizde çıkan parça sayısı kadar da görevlilere prim verilecek :) Yani büyük birader izlemeye ve istediğinde yasaklamaya olanak sağlayacak yeni yollar arıyor…

Bütün bunlardan fikir haklarına saygı duymadığım anlaşılmasın tam tersine korsana, fikir hırsızlığına kesinlikle karşıyım. Fakat bütün bunların bahane edilerek kişisel iletişimin ihlal edilmesine daha çok karşıyım.

Son olarak bir haber daha verelim Pirate Bay’in 23 GB’lik arşivi de paylaşıma açılmış. Bu arşiv içerisinde yasal olmayan şeyler olabilir ama yasal olarak paylaşılan da bir çok eser var. Sizler yasal olanlarını indirin :) Korsan değil özgür yazılım kullanın!