Linux Yaz Kampı 2012

Bu sene 3.sü düzenlenen Linux Yaz Kampı‘nda önceki senelere göre bir değişiklik oldu, sadece Sistem Yönetimi değil PHP ve Java EE ile özgür yazılım programlama eğitimleri de açıldı. Ben tabii ki  Java EE 5 ile özgür yazılım geliştirme kısmından bahsedeceğim :)

60’a yakın kişinin kaydolduğu bir sınıfı tek başıma idare edebilmem mümkün olmayacağı için Deniz ve Umuthan‘da bana yardımcı olmak üzere kampta hazır bulundular. Hedefimiz Java EE teknolojileri ve genel kurumsal uygulama ihtiyaçlarına dair 5 günlük bir teorik eğitimin ardından hep birlikte gerçek hayatta kullanılacak bir özgür yazılım uygulaması geliştirmeye başlamak ve mümkün olduğunca tamamlamaktı. Bunun içinde Tekir için bir genel muhasebe modülü yazılmasını seçtik.

dsc_7624

Teorik olan kısım hem eğitmen olarak benim hem de beni dinleyen katılımcılar için epeyce zorlu geçti. Zamanımız az anlatılacak konular çoktu. Sabah 9:30 da başlayan derslere 12:30-14:00 arasında öğle yemeği arası, 17:30-19:30 arasında akşam yemeği arası verip akşam 21:30’a kadar devam ettik. Özellikle anlatılan konuları ilk defa duyan katılımcılar için yorucu ve zorlu bir süreçti. Benim için ise o kadar saat ayakta durmak ve bir fiil konuşmak kendi başına bir meydan okuma konusu oldu.

Bu süre içerisinde sadece Java teknolojileri değil geliştirme araç ve metodları üzerin de çalıştık. Teorik kısım bittiğinde kod yazmaya başlamak için gereken araçlar önceden hazırlanmış durumdaydı ( Samed’e teşekkürler ). Sunucular üzerinde iş takip sstemi olarak Redmine, sürüm takip sistemi olarak  git ve Gitlab, düzenli derleme sistemi olarak Jenkins kullanıldı. Geliştirme için kullanılacak olarak kişisel bilgisayarlarda ise herkes istediği bir Linux dağıtımı üzerinde Maven, Eclipse, JBoss AS ve MySQL kurulumlarını yaptı. Geliştirme sürecinde Scrum çevik metodunu kullanma çalıştık.

İlk günden sonra aramızdan ayrılanlar olmasına rağmen genel olarak başarılı bir kamp süreci geçirdiğimizi düşünüyorum. Tabii ki 15 gün gibi kısa bir süre Java EE teknolojilerini öğrenmek ve kullanmak için yeterli bir süre değil ama katılımcılar artık Java EE teknolojilerinin neler sağladığını, özgür yazılımın sunduğu olanakları, genel olarak yazılım geliştirme araç ve süreçlerini öğrenmiş oldular. Bundan sonrasında eğer isterlerse kendilerini geliştirmek için neler yapabileceklerine dair bir fikirleri var. Tabii ki bu benim değerlendirmem. Katılımcılar bu yazıya yorum olarak kendi fikirlerini bırakırlarsa çok memnun olurum. ( Yazının kamp bitmeden yayınlama nedenim bu :) )

Kamp 2 gün içerisinde bitiyor ama biz şimdiden bir sonraki seneyi düşünmeye başladık. Seneye giriş seviyesi eğitimlerin haricinde önceden yapılacak bir seçme ile belirlenecek 10 kişilik bir ekiple birlikte kamp boyunca 15 gün kapanıp seçilecek proje için günde 10 saat kod yazalım. Birlikte öğrenelim ve eğlenelim istiyorum.

Kampta hayatın nasıl olduğunu merak edenler şu adresten fotoğraflara bakabilrler. Kamp boyunca yazılan kodlara ve geliştirme sürecini izlemek isteyenler ise bu adresten git deposuna erişebilirler.

Not: Bolu, Abant İzzet Baysal Ünversitesi ve yediklerimiz içtiklerimize dair ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum ama bakalım tembelliğim tutmazsa…