Mobil Cihazlar Dünyasında Neler Oluyor?

moblinBir süredir mobil cihazlar dünyası hareketlenmiş durumda. Apple iPhone ile birlikte mobil telefon dünyasında ciddi bir hareketlenme olmuştu. Palm, Nokia, Sony-Ericson, BlackBerry gibi sektörün önde gelen firmalarına Apple ciddi bir rakip olarak ortaya çıkmış ardından da Google Android ile bir platform olarak henüz yeterince destekleyen donanım olmasa bile vaadettikleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Android, WebOS ve iPhone OS‘a  karşı Symbian‘ı savunmaya devam eden Nokia, elinde olmayan hisselerini de alarak,  bir vakıf kurup Symbiyan’ı açık kaynak kodlu olarak  bu vakfa devretmişti.

Tam da bu esnada Intel Atom işlemcisi ile düşük kaynak kullanan PC’lerin geliştirilmesine olanak sağladı ve NetBook’lar geçtiğimiz yıl içinde popüler cihazlar arasına girdiler.

Bu yıl ise Intel, Mobile Internet Device ( MID – Mobil Internet Aracı ) üzerine ciddi yatırımlar yapmaya başladı. Hatta bu cihazların cazibesini arttırmak için özel bir linux dağıtımına bile başladı : Moblin.

Moblin’e destek konusunda Intel önce Canonical ile anlaşmıştı. Daha sonra Canonical NetBook dağıtımı olarak Nokia’nın kendi tabletlerinde kullanmak amacıyla ürettiği Maemo‘yu desteklemeye karar verdiğini açıkladı. Intel’de Moblin’i Linux Vakfı’na devrettiğini ve destek konusunda da Novell’le anlaştığını ilan etti. İki hafta önce detayları belirtilmeyen bir Nokia – Intel anlaşması ilan edildi. Genel olarak yorumlanan ise  Nokia’nın daha becerikli telefonlar üretmek için Intel teknolojilerini kullanacağı bu arada da Moblin ile Maemo arasında bir seçim yapıp güçlerini birleştirecekleri yönündeydi. Bugün Nokia, Android temelli telefonlar üretmeyeceğini ve GTK+ temelli olan Maemo’yu Qt’ye taşıyacağını ilan etti.

İşte benim sorularımın temelini de burası oluşturuyor. Qt temelli bir Maemo’yu Canonical desteklemeye devam edecek mi? Nokia Intel işlemcili MID’ler üretip bunlarda Mameo’mu koşturacak yoksa Intel işlemcili telefonlar üretip Symbian’ı rakipleri kadar becerikli yepyeni bir hale mi dönüştürecek? Intel MID’ler konusunda neler planlıyor? Bu planları içerisinde Moblin’i desteklemeye devam etmek var mı yoksa Nokia ile birlikte Maemo’ya yatırım mı yapacaklar? NetBook’larda da kullanılmaya başlayan Android de bu üretilecek donanımlar için bir alternatif olacaklar mı?

Hepsinden önemlisi bütün bunların sonucunda ortaya çıkacak olan, biz tüketiciler için ucuz ve becerikli donanımlar mı yoksa; bir biri ile uyumsuz bir dolu daha oyuncak mı?