Tekir Nereden Çıktı?

Bir çok özgür yazılım gibi Tekir‘in oluşması da benzer bir motivasyondan kaynaklanıyor : Kendi ihtiyacını karşılama.

Kuruluşumuzun ardından şirketimiz içerisinde kullanmak üzere bir Ticari Otomasyon Paketi arayışına girdik.Yerel mevzuata uygun, piyasada pay sahibi “sahipli yazılımlar” arasında, tamamen Linux işletim sistemi kullanılan ofisimizde çalışacak uygun bir ürün bulunmuyordu. Var olan özgür yazılımlar ise ya yeterli değildi ya da yerel mevzuata uymuyorlardı.

Tekir Ticari Otomasyon

Bu noktada bizimle benzer ihtiyaçlara sahip, benzer ölçekte başka şirketlerinde bulunduğu gerçeğinden yola çıkarak, geliştirilecek olan bir yazılım için iş modeli oluşturup oluşturamayacağımıza baktık.

Şöyle ki bizim gibi küçük veya orta büyüklükte olan şirketlerin ihtiyaçları ve bir ticari otomasyondan beklentilerinin bir birine benzer olduğunu, bu ihtiyaçların ise büyük ölçekli firmaların ihtiyaçlarına göre oldukça mütevazi olduğunu, dolayısı ile bu ihtiyaçları karşılayacak olan yazılımın geliştirilme süre ve maliyetlerinin de görece az olacağını gördük.

Aynı zamanda bu ölçekteki şirketlerin sayısının da diğerlerine göre çok daha fazla olduğu düşünülür ise yapılacak uygulamanın çok daha fazla kişi ve firmaya faydalı olacağı açıktı.

Peki yeni kurulmuş bir firma olarak geçimimizi ve projenin devamlılığını nasıl sağlayacaktık? Bu noktada zaten en başta şirketimizi kurarken belirlediğimiz iş modelinden çok da fazla uzaklaşmış sayılmayız : özgür yazılım ürünlerine profesyonel destek hizmeti vermek.

Yukarıdaki koşulların ardından uygulama geliştirme sürecine başladık. Uygulama teknolojilerinin seçimi ve geliştirme süreçleri konusunda ayrıca bir şeyler yazacağım :)

Geldiğimiz noktada, “Çabuk yayınla, sık yayınla!” ilkesi ile Tekir Ticari Otomasyon’u, AGPL ile yayınladık. Tabii ki daha eksikleri var fakat geliştirme sürecimiz devam ediyor. Tüm özgür yazılımlar gibi kendi kullanıcı ve geliştirici topluluğunu oluşturacak, gelişmeye ve evrilmeye devam edecek…