Tekir ve Sarman

Bir çok kişinin tahmin ettiği üzere Tekir ve Sarman birer özgür yazılım. Uygun Teknoloji olarak son bir yıldır üzerinde çalıştığımız iki uygulama.

Öncelikle sizlere Sarman’dan bahsetmek istiyorum.

Sarman CRM

Sarman bir CRM ( Müşteri İlişkileri Yönetimi ) uygulaması. Piyasada zaten bir dolu rakibi varken, üstelik onların çok başarılı bir kısmı, açık kaynak kodlu / özgür yazılımlar iken neden böyle bir uygulama geliştirmeye kalktık?

Bir müşterimizin talebi üzerine kendileri için uygun bir CRM yazılımı araştırmaya başlamıştık. Bir çok farklı alternatifi değerlendirip en sonunda müşterimizin taleplerini kapsayan bir ürün olmadığına karar verdik. Bu esnada aynı ürün grubunu ek geliştirme olanakları açısından da inceledik. Tahmin edebileceğiniz üzere bir kısmının lisansı buna uygun değildi :) Bir kısmının ise teknolojisi ve kaynak kod yapısı buna uygun değildi. En son noktada müşterimizin istediği değişiklikleri bir başka kod yapısı üzerine monte etmek için harcanacak olan emek ve zaman süresinde teknolojik olarak genişlemeye daha uygun bir uygulama geliştirmenin mümkün olduğuna karar verdik…

Sarman’ı iş alanında diğerlerinden farklı kılan tam da yukarıda sayılan ihtiyaçlar. Sarman’ın birincil hedefi Kampanya yönetimi oldu. Posta, çağrı merkezi, E-posta, SMS ve benzeri bir çok farklı türde aktivite gerçekleştirmek ve bu aktivitelerden toplanan verileri işlemek; farklı sistemlerle ile entegrasyona girmek ve bir CRM uygulamasının yapması gereken daha bir dolu işin basit ve hızlı yapılmasını olanaklı kılmak.
Sarman teknolojik alt yapısıyla da fark oluşturmakta. Tamamen özgür araç ve teknolojiler kullanılarak geliştirildi. İlgilenenler için kullandığımız anahtar teknolojiler Java, JBoss Seam, JSF, EJB3, JPA. Bunlar sayesinde kullanıcısına Sarman başka özgürlükler de sunmakta : Platformdan Bağımsız, Veri Tabanından Bağımsız, Uygulama Sunucudan Bağımsız, Tarayıcıdan Bağımsız.

Bu arada unutmadan belirtmeli Sarman ile elde ettiğiniz en önemli özgürlükleriniz GNU AGPL ile koruma altına alınmış durumda. Uygulama nereden indirilir, nasıl kurulur, nasıl kullanılır sorularının cevapları ise pek yakında gene burada :)

Sarman CRM

Tekir ve Sarman dedik ama sadece Sarman’dan bahsettik. Tekir artık bir sonraki yazıda diyelim. O zaman’a kadar isterseniz Ali Işıngör’ün şu yazısına bir göz atabilirsiniz…