Türkiye Gündemi ve Bilim-Kurgu

Gündeme hep tarihsel açıdan mı bakmak lazım? Bu sefer de bilim-kurgu ile bakalım… Bu konuda öneri çok olacaktır. Açılış babında benim kişisel tavsiyelerim şunlar :

PKD-The-Minority-Report

İlk olarak “Azınlık Raporu” ile başlayalım. Philip K. Dick’in bir kısa hikayesi. İsteyene Tom Cruise’ın oynadığı filmi de var. Gelecekte, daha suç işlenmeden belirleyip, suç işleyeceklerin tutuklanmasını konu alıyor.

2000AD168

Judge Dredd ( Yargıç Dredd ), 2000 AD dergisinde yayınlanan bir çizgi roman serisi. Gelecekte suçla mücadele işine süper yetkilerle donatılmış yargıçlar bakıyor. Dredd’de bunlardan biri. Hem polis, hem hakim, hem de infaz memuru. İsteyene Sylvester Stallone’nin oynadığı filmi de var.

Fahrenheit451roman

Fahrenheit 451, Ray Bradbury’nin yazdığı en tanınmış romanlardan biridir. Gelecekte devlet kurumları, özellikle ihfaiye rol değiştirmiştir. Artık yangınları söndürmek yerine yangın çıkarmaktadırlar. Özellike de kitapları yakmak en önemli görevleridir.

Dune_mesihi

Dune Mesihi, Frank Herbert’in Dune serisinin 2. kitabıdır. Bu kitapta Muadib’in bir mesihe dönüşümü ve onun adına yapılan cihat anlatılır. Tabii ki sadece bu kitabı değil serinin tamamını okumanızı öneririm. İlgilenenler ilk üç kitabı kapsayan Dune mini serisini de seyredebilir.

Palpatine

Yıldız Savaşları ( Star Wars ) oldukça geniş bir seri. Roman, çizgi roman, çizgi film, film, oyun gibi farklı türlerde içerik üretilmiş durumda. Konu kapsamında demokrasi aşığı senatör Palpatine’nin İmparator’a dönüşümü kısmını özellikle tavsiye ederim.

Son olarak, her türlü gündemden kurtulmak için, her derde deva Otostopçunun Galaksi Rehberi‘nin de dediği gibi “Don’t Panic”