“Yeni Anayasa İçin İklim Uygun Değil”

Daha önce yazdığım “İşte Anayasa! Kabul Edenler, Etmeyenler?” yazısına devam olarak bu yazıyı yazmak gerekiyor sanırım[1].

Biliyorsunuz Yeni Anayasa hazırlama çalışmaları sonlandırıldı. Önce hızlıca bir haber turu yapalım.

Radikal’in haberine göre Meclis ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Başkanı Cemil Çiçek’in konu hakkında ifadeleri :

Meclis Başkanı, bundan sonra komisyon çalışmalarına devam etmek istemediğini belirterek, “Ben komisyonun yeni, sıfırdan anayasa yapamayacağı kanaatindeyim. Bu şartlar altında komisyon çalışmalarını sürdürmek istemiyorum. Çalışma, semeresiz kalıyor” dedi.

Cemil Çiçek, mutabakat sağlanan 60 madde ile uzlaşma sağlanamayan 112 maddenin şerhleri ile birlikte TBMM’nin internet sitesinden yayınlanması önerdi. Çiçek, “Hatta daha kalıcı olması için kitaba dönüştürüp, Anayasa yapım sürecinde görüş bildiren 22 çatı kuruluşuna gönderelim” dedi.

Star’ın haberine göre Yeni Anayasa çalışmasının maliyeti 3 Milyon Türk Lirası :

Meclis Başkanı Çiçek’in bitirdiği, 2011 Ekimi’nde çalışmaya başlayan Anayasa Uzlaşma Komisyonu bugüne kadar 60 maddede uzlaşabildi. 4 ayda tek madde yazabilen komisyon 3 milyon liraya mal olurken ayda 145 bin lira harcadı.

Sabah’ın aktardığı  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yorumu ise şu şekilde :

“Şimdi bu anayasa çalışmaları da işin koptuğu yerlerden bir tanesi biliyorsunuz. Burada anlaşamıyorlar. Bu kadar ilginç bir şey. Ne diyor, Türkiye ahalisi veya Türkiye halkı, diyeceksin. Burada diğer üç siyasi parti eğer Türk milleti ifadesini kullanıyorsa sen de buna katılıyorsun. Bu işi bu kadar abartmanın veya ayrıştırma sebebi yapmanın bir anlamı yok. Nitekim en sonunda 12 ayda bitmesi planlanan bir anayasa 25 ay sürünce ister istemez Meclis Başkanı da ‘Ben artık bu çalışmadan çekiliyorum’ ki kurucu unsurdu. Bir kurucu unsur çekilince biz de kurucu unsurla beraber zaten 326 milletvekilinin temsili orada 3 kişiyle yapılıyor. 220 kişinin temsili 9 kişiyle yapılıyor. Böyle zaten adil olmayan bir yaklaşım da olmazdı. Bunu düzelttik.”

Son olarak TrtHaber’in bildirdiğine göre Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın konu hakkında yorumu :

Bozdağ, AK Parti’nin yeni anayasa defterini kapatmadığını, yeni anayasa arayışlarının süreceğini kaydetti. Bozdağ, seçim süreci, AK Parti’nin Meclis’te gerekli sayısal çoğunluğa sahip olmaması nedeniyle yeni anayasa için iklimin şu an müsait olmadığını ifade etti.

Farkedeceniz üzere yazının başlığı Bekir Bozdağ’dan alıntı. Daha önce de söylediğim gibi Anayasa, bana göre, bir toplumsal uzlaşma metni olmalıdır. Mecliste en fazla oy hakkı olan partinin istediklerini yazabileceği bir metin değil. Sayısal çoğunluğa sahip olanın istediği yasayı çıkaracağı iklim, sanırım tropikal iklim olsa gerek, hani muzların falan yetiştiği iklim. Sadece mecliste temsil edilen partiler değil, toplumun tüm kesimlerinin katkı vereceği bir şekil yapılması gereken Anayasa tartışmaları, Başbakan ve Başbakan Yardımcısı’na göre yeterli çoğunluğa sahip olamadıkları için sonlandırılmış.

Sonuç olarak 3 Milyon TL verdik ( evet biz verdik ) ve karşılığında ne aldık? Şimdilik durum 10 Ağustos’ta yazdığımdan bu yana değişmedi : Bilmiyoruz!  Cemil Çiçek yapılan çalışmaların internet üzerinden yayınlanmasını teklif etmiş ama taradığım haberlerde bunun kabul edilip edilmediğini bulamadım. Baştan itibaren yapılması gereken bir şeyi her şey bittikten sonra yapıyoruz. Son olarak kitaba dönüştürüldüğünde daha kalıcı olmayacağını belirtmek isterim.

 

Not 1: Sait Faik’in dediği gibi “Yazmasaydım deli olacaktım” değil elbet ama “Yazmasaydım içimde kalacaktı”.

Not 2: Bu arada yanlış anlaşılmasın ben yeni bir Anayasa’ya değil yeni bir Anayasa’nın bu şekilde yapılmasına karşıyım.