Eclipse – Netbeans

Bilenler biliyor, Java IDE’leri içerisinde tercihim NetBeans‘den yana. Özellikle 5. sürüm ve sonrasında oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Bence en önemli rakibi Eclipse‘e göre “Java Uygulamarı” geliştirmek için daha tam bir çözüm sağlıyor. Bunda Eclipse’in tam bir ürün olmaktan çok bir platform olmasının etkisi büyük. Bu arada belirtmekte fayda var, ben NetBeans’i tercih etme kararı verdiğimde Eclipse henüz Linux altında doğru düzgün çalışamıyordu. Bugün ise özellikle RedHat ve Suse tarafından doğrudan desteklenen ve kullanılan bir platform olarak böyle sorunları kalmadı. Hatta Pardus‘ta pisi ile kurabilirsiniz. Bugünlerde Java Web uygulaması geliştirmek için JSF, Facelet ve JBoss Seam kullanıyorum. Her biri çok yeni teknolojiler olması nedeniyle de IDE desteği ile ilgili sorunlar yaşıyorum. Seam için Netbeans’in doğrudan desteği olmadığı gibi JBoss‘un tercih ettiği platform olarak Eclipse’inde desteği henüz yok.

Fakat RedHat, Eclipse tabanlı Java EE IDE’si ve JSF bileşenleri üreten Exadel ile anlaştı. Exadel Studio artık RedHat Developer Studio olarak GPL ile, RichFaces kütüphanesi ise Jboss RichFaces olarak LGPL ile yayınlanacaklar. Bu birleşme projesinin başında da Hibernate ve Seam projelerinden tanıdığımız Gavin King bulunacak.
Söz verdikleri başlıca şey ise yeni IDE altında bu teknolojilerin desteği sağlanacak. Sanırım ortaya çıktığında bu yeni IDE’yi kullanmaya başlayacağım yani NetBeans’den Eclipse’e kayacağım…

Ben bugün itibari ile RichFaces kütüphanesini kullanmaya başladım. Başarılı Ajax desteği ile herkese tavsiye eder emeği geçenlere teşekkür ederim.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için resmi duyuruya, TheServerSide‘a ve Gavin King’in bloguna bakabilirsiniz…